ترجمه مدارک تحصیلی صادره از وزارت علوم (ریز نمرات و دانشنامه)

ترجمه رسمی مدارک تحصیلی صادره از وزارت علوم یا همان مدارک دانشگاه های دولتی، غیر انتفاعی، علمی کاربردی، آموزشکده های فنی و پیام نور (بعلاوه  گواهی پایان تحصیلات، گواهی اشتغال به تحصیل و گواهی رتبه) تنها با دریافت کد صحت امکان پذیر است. شما دانش آموخته گرامی باید با ثبت نام و طی کردن روال مربوطه در سامانه سجاد، کد صحت دانشنامه و ریزنمرات خود را اخذ و آن را به دارالترجمه مربوطه ارائه دهید.
جهت تایید دانشنامه و ریزنمرات در گام اول شما باید ثبت نام خود را تا مرحله آخر تكميل نماييد. (لینک پی دی اف راهنمای ثبت نام در پایین این مطلب آمده است.) سپس از منوي خدمات قسمت اداره كل دانشجويان داخل براي تاييد مدارك جهت ترجمه رسمي اقدام نماييد. دقت نماييد كه حتما مقاطع مورد نظر خود را در قسمت تكميل (ويرايش) پروفايل، در مرحله سوم وارد نماييد. در مرحله بعد اطلاعات مربوطه به مقطعی که برای آن نیاز به تاییدیه دارید را وارد می کنید. در صفحه بعد وضعیت نظام وظیفه و کشور مقصد و علت ترجمه از شما پرسیده میشود. پرکردن این فیلد ها الزامی است ولی محتوای آن بررسی نمیشود و در هیچ کدام از مدارک شما نیز قید نمیشود. مشخصات درخواست، نامه لغو تعهد و سایر مدارک نیز در این صفحه بارگزاری میشود.  در قسمت مشخصات درخواست نوع مدرکی که میخواهید برای آن تاییدیه بگیرید را مشخص میکنید که شامل دانشنامه، ریزنمرات تایید شده، گواهی پایان تحصیلات، گواهی اشتغال به تحصیل و گواهی رتبه است. دقت کنید که در صورتی که دانشگاه شما روزانه نبوده ولی در مرحله قبل به اشتباه روزانه را انتخاب کرده باشید در این مرحله الزاما گواهی نامه لغو تعهد را از شما میخواهد، پس باید برگردید و نوع دوره را اصلاح کنید. در انتها تصویر مدارک خود را بارگزاری کرده و پرداخت بانگی را انجام میدهید و در انتظار تایید از سوی دانشگاه خود و ارسال پی دی اف از سوی وزارت علوم میمانید. 
چند نکته:
– آپلود کردن عکس مدارک تحصیلی از آخرین مدرک به اولین مدرک الزامیست.
–  آپلود تصویر مدارک دبیرستان و پیش دانشگاهی الزامی نیست.
–  آپلود عکس شناسنامه و کارت ملی الزامی است. 
– برای پایین آوردن حجم عکسها می توانید آنها را در واتس اپ ارسال و سپس دانلود کنید. 
– می توانید برای ریز نمره و دانشنامه با هم و یا جداگانه درخواست کد صحت کنید.
در نهایت پس از تایید مدارک یک پیامک برای شما مبنی بر تایید مدارک ارسال میشود و طبق عکس آخر میتوانید فایل پی دی اف تاییدیه مدارک حاوی کد صحت ارسالی از وزارت علوم را دانلود کنید. این فایل به ایمیل شما نیز ارسال می گردد.
** ضمناً طبق بخشنامه جدید وزارت امور خارجه برای تایید مدارک تحصیلی توسط آن وزارتخانه ثبت در سامانه میخک الزامی می باشد.  
کد صحت سامانه سجاد
کد صحت از سامانه سجاد

شما می توانید پی دی اف راهنمای وبسایت را از این طریق لینک مشاهده کنید: 

لینک پی دی اف سامانه سجاد 

نکته: برخی دانش آموختگان در گذشته بطور حضوری تشریف برده و مهر وزارت علوم را بر روی مدارک خود دریافت کرده اند که در حال حاضر ایشان نیازی به گرفتن کد صحت از سامانه سجاد ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید